ZHP HUFIEC SZPROTAWA        

 ODWAŻNIE TWÓRZMY POKÓJ - BETLEJEMSKIE  ŚWIATŁO  POKOJU  2016  

 

 

 

Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności”. Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Każdego roku dziewczynka lub chłopiec odbiera Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest do stolicy Austrii. W Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich. Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Tradycją stało się, że ZHP otrzymuje Światło od austriackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji, raz w Polsce – w tym roku kolej na Słowaków. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Danii.

 

Hasło 2016

Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.
(Mt 5, 9)

Świat spowity jest konfliktami i wojnami. My, ludzie bardzo potrzebujemy pokoju wokół siebie, a przede wszystkim w sobie. Zapalone w miejscu narodzin Jezusa Chrystusa światło jest symbolem pokoju, który jest darem. Dlatego tegoroczne hasło Betlejemskiego Światła Pokoju brzmi „Odważnie twórzmy pokój”.

Pokój trzeba szerzyć – wnosić i wprowadzać w codzienne życie, powinien dotyczyć naszego działania! Betlejemskie Światło Pokoju zachęca nas wszystkich do tego, byśmy w sposób czynny, bardzo praktyczny i konkretny doprowadzali do zgody tam, gdzie jej nie ma i szerzyli miłość oraz tolerancję wśród tych, którzy takiego pokoju nie doświadczają.

My, harcerze nie możemy reprezentować postawy pasywnej. Zatem tworzenie pokoju wymaga od nas, harcerzy i wszystkich ludzi, wielkiego wysiłku, wyrzeczeń, poświęcenia, opanowania nerwów, a czasem nawet własnych ambicji i emocji, oznacza często rezygnację z własnego, „ja”.

Tworzenie pokoju to sztuka dobrze pojętego kompromisu, to sztuka wyrozumiałości, cierpliwości i poświęcenia. Dla nas, to szukanie dobra w drugim człowieku. Przekazując płomień z Betlejem chcemy pokazać, że taka postawa jest możliwa, trzeba mieć tylko dobrą wolę, służyć bliźniemu bez względu na to, kim i jaki on jest! Tworzenie pokoju to szukanie dobra w drugim człowieku.

Wnioski wynikające z hasła?

  • Nie czekaj na pokój, lecz wnoś go ze sobą wszędzie, gdzie przebywasz: do twojej rodziny, małżeństwa, miejsca pracy, Kościoła, drużyny, hufca i chorągwi.

  • Po prostu kochaj ludzi – nawet jeśli mają trudny charakter i – o ile to tylko możliwe – staraj się żyć w pokoju ze wszystkimi ludźmi.

  • Troszcz się o pokój wewnątrz Twojego serca. Jeśli pokłóciłeś się z kimś, gniewasz się na kogoś, nie podajesz mu ręki lub omijasz na ulicy – przyznaj się, że nie jest ci z tym dobrze, masz wyrzuty sumienia, cierpisz. Zdobądź się na odwagę i poświęcenie: pójdź do tej osoby, przeproś, proś o wybaczenie, pojednaj się.

  • Nie bądź powodem kłótni, zwad, nieporozumień. Bądź rzecznikiem pojednania i dobrze pojętej tolerancji, bo tam gdzie pokój, zgoda i miłość – tam mieszka Bóg!

 

Betlejemskie Światło Pokoju w Szprotawie

Harmonogram

  • 16 grudnia, o godzinie  17.00  -  uroczysta zbiórka Hufca ZHP w Żarach poświęcona przekazaniu Betlejemskiego Światła Pokoju - udział delegacji hufca Szprotawa ZHP z komendantka Hufca hm Hanną Lisiecką

  • 18 grudnia przekazanie Ognia mieszkańcom Szprotawy podczas spotkania wigilijnego w mieście - wg terminu ustalonego przez organizatorów  spotkania.

  • 18 grudnia - przekazanie Ognia w kościele p.w. św. Andrzeja w Szprotawie

  • 21 grudnia spotkanie kadry instruktorskiej hufca - przekazanie Ognia drużynowym.

  • 22 grudnia przekazywanie Ognia  do szkół, władzom lokalnym, do przyjaciół, instytucji  itp.

  • 23 grudnia przekazanie Ognia dowódcy 11 batalionu dowodzenia.

  • 23-24 grudnia  zaniesienie Ognia na Cmentarze w Szprotawie, w Małomicach.

Pobranie Ognia Betlejemskiego z Hufca ZHP Żary

 

Przekazanie Ognia w kościele p.w. św. Andrzeja

Przekazanie Ognia w szprotawskim hufcu

i zobowiązanie instruktorskie dh Magdy

Przekazanie Ognia w SP w Lesznie Górnym

Przekazanie Ognia w 11 batalionie dowodzenia

 

POWRÓT