70  ROCZNICA ZAKOŃCZENIA WALK  WYZWOLEŃCZYCH   II WOJNY ŚWIATOWEJ NA  ZIEMI  SZPROTAWSKIEJ - 29 GRA TERENOWA "SKRZYDŁO WOLNOŚCI"

Skrzydło Wolności to harcerska gra sprawnościowa organizowana od roku 1975  w rocznicę zakończenia walk wyzwoleńczych II Wojny Światowej na Ziemi Szprotawskiej. Twórcą i pomysłodawcą gry był Komendant Szprotawskiego Hufca ZHP śp. harcmistrz Bogusław Lisiecki. Gra była zawsze lekcją patriotyzmu oraz lekcją  historii o dawnej i obecnej Szprotawie. Skrzydło Wolności było okazją do sprawdzenia wiedzy, umiejętności  oraz podnoszenia sprawności fizycznej uczestników gry. Na przestrzeni lat grze towarzyszyły między innymi: zawody na orientację, konkurencje strzeleckie, sprawnościowy tor przeszkód, konkurencje medyczne, zdobywano Młodzieżową Odznakę Sprawności Obronnej. Organizowano uroczystości przyjęcia w poczet członków Związku Harcerstwa Polskiego, Przyrzeczenia Harcerskiego, Zobowiązania Instruktorskiego. Zwiedzano  szprotawskie muzeum, Izbę Tradycji, szprotawski ratusz, odwiedzano miejscowych kombatantów. Do udziału w grze zapraszano również dzieci młodzież nie zrzeszoną.

Dzień wcześniej  przed grą, to jest 13 lutego br. odbyły miejskie uroczystości rocznicowe podczas, których nasz hufiec reprezentowali komendant hufca hm Przemysław Lisiecki oraz członkowie 5 Drużyny Starszoharcerskiej  im Słonecznego Szlaku działającej przy Zespole Szkół Nr 1 w Szprotawie, która wystawiła poczet sztandarowy hufca.

W 29 edycji gry zgłoszone patrole realizowały zróżnicowane zadania, były to między innymi: szyfrowanie wiadomości różnymi sposobami, sprawdzono wiedzę harcerską, wiedzę z historii Szprotawy oraz z terenoznawstwa. Ciekawą była też konkurencja pod nazwą "Szprotawa Widziana Przez Dziurkę Od Klucza". Ratownicy medyczni z 11 batalionu dowodzenia sprawdzili umiejętności nie tylko z wiedzy ale i z praktycznej umiejętności udzielania pierwszej pomocy. Niejako przy okazji zwiedzono  Salę Rycerską a wszystkim uczestnikom gry umożliwiono wejście na Wieżę Zegarową szprotawskiego ratusza i oglądnięcie panoramy miasta. Na terenie strzelnicy szprotawskiego ZP LOK zorganizowano terenowy tor przeszkód, przeprowadzono  konkurencje strzeleckie z broni pneumatycznej oraz konkurs rzutu granatem do celu. Przed obeliskiem Pionierów Ziemi Szprotawskiej  przy ulicy Targowej współzawodniczące patrole pozostawiły harcerskie znicze pamięci. W grze udział wzięły patrole ze Szprotawy, Małomic oraz Wiechlic. Pomoc wojska i obecność żołnierzy na grze promowała zawód żołnierza oraz przyczynia się do dalszej współpracy tutejszego hufca z 11 Batalionem Dowodzenia im gen broni Zygmunta Sadowskiego.

W Sali Rycerskiej szprotawskiego ratusza rozwiązywano zadania historii, wiedzy i symboliki  harcerskiej.

Zawody strzeleckie

Na terenie strzelnicy Zarządu Powiatowego Ligi Obrony Kraju w Szprotawie, po zakończeniu wspólnego ogniska podczas którego, upieczono kiełbaski, jabłka i chleb grę podsumowano.

Już po konkurencjach, można upiec coś na ogniu...

Pierwsze miejsce zajął, utworzony na czas 29 gry  patrol  pod nazwą "Eskadra Sempów"  w składzie: od prawej Michał Kuzemczak (dowódca patrolu) Maciek Sitko, Konrad Rudak, Julka Wawrzyniak, Tomek Bugajny, Elwira Grabska, Kewin Rożnowski i Martyna Bajszczak.

Uśmiechnięci tylko na 30 procent bo jeszcze wtedy nie wiedzieli, że wygrają ;)

Statuetka Orła, zgodnie z tradycją przypadła najlepszemu patrolowi wystawionego przez działającą jednostkę organizacyjną szprotawskiego hufca ZHP. W tym roku statuetka ponownie przypadła 5 Drużynie Starszoharcerskiej  im Słonecznego Szlaku. Również jak nakazuje tradycja gry, do czasu kolejnej edycji gry 5 DSH będzie Drużyną Sztandarową Hufca a jej członkowie będą tworzyli harcerską asystę we wszystkich oficjalnych  uroczystościach, w których hufiec będzie uczestniczył lub wystawiał swoją reprezentację.

Pomocy organizacyjnej w tegorocznej grze  udzielili: Urząd Miejski w Szprotawie, 11 Batalion Dowodzenia im gen broni Zygmunta Sadowskiego, Zarząd Powiatowy Ligi Obrony Kraju w Szprotawie,  Szprotawski Dom Kultury oraz Klub Kajakowy WIARUSEK. Bardzo dziękujemy za okazaną pomoc. Raz jeszcze gratulujemy Tym, którzy wygrali oraz wszystkim uczestnikom 29 gry sprawnościowej Skrzydło Wolności. Dowódcom patroli dziękujemy za przygotowanie grup do gry. Szczególne podziękowania i gratulacje dla dh Mateusza Surzykiewicza za przeprowadzenie gry w zastępstwie dh Waldemara.

Wszystkie patrole prosimy o dokończenie zadania - przysłanie zdjęć z pamiątkowego obelisku. (zadanie nr 9) Bardzo prosimy też Was przesyłanie zdjęć z gry - utworzymy wtedy fotogalerię.

Pierwsza krótka filmowa relacja z 29 gry ...tutaj>>>